RSS
Facebook
Twitter

czwartek, 28 lutego 2013

Jak Doszło Do Demencji ?

Dzisiaj przypominam sobie , jak zaczęła się choroba mojej mamy , która skończyła się demencją starczą.
Mama była sprawną , bardzo dobrą osobą . Wychowała czworo dzieci oraz pomagała w wychowaniu sześciorga wnucząt. Przeżyła wojnę i okupację.
W wieku 55 lat przeszła na wcześniejszą emeryturę i pomagała nam swoim córkom opiekując się naszymi małymi dziećmi.
Nie była osobą wylewną , raczej surową. Bardzo rzadko krzyczała na nas , ale wystarczyło , by spojrzała lub nie odzywała się do nas - to była największa kara.
W wieku około 60 lat - raz w roku lub co 2-3 lata zdarzały się mamie omdlenia z utratą przytomności , lądowała wtedy w szpitalu , robiono jej wszystkie badania. A nam mówiono , że przeszła słaby udar.
Udary te nie kończyły się paraliżem , ani nie miały wpływu na dalsze funkcjonowanie mamy w życiu.
Czytała książki , robiła zakupy , zajmowała się pracami domowymi. Wychowywała wnuków i wnuczki.
Po jednym z takich udarów lekarze wpisali do karty wypisu ze szpitala - chorobę Parkinsona.



Jednak nie  było widać objawów tej choroby. Nie było żadnych drżeń ciała , nie było zmian ruchowych.
Film poniżej pokazuje , skąd taka diagnoza u mamy.



Życie toczyło się dalej. Dni postępowały jeden po drugim.
Podczas jednego z pobytów w szpitalu lekarze powiedzieli , że schorzenie mamy bierze się
z zapchanych tętnic szyjnych.

Mama zażywała przepisane leki , była pod opieką lekarza pierwszego kontaktu , życie płynęło spokojnie.
Aż zaczęło się coś zmieniać...
P.S. Mając 50 lat można wprowadzić kilka prostych zmian
       do swojego życia
  •   by uniknąć  większości szalejących chorób cywilizacyjnych, 
  •   poprawić swoje samopoczucie oraz zdrowie ,
  •   cieszyć  się zdrowiem  przez długie lata.
Jeśli chcesz to osiągnąć  - kliknij poniżej :

http://bit.ly/15gSjal

poniedziałek, 25 lutego 2013

Uśmiechaj Się ! Bądź optymistą !!

Wiadomo , że psychika ma wpływ na uleganie chorobom. Optymizm przyczynia się do dobrego stanu zdrowia. Optymiści nie poddają się się bezradności. Kiedy im się coś nie powiedzie , nie ulegają łatwo depresji. Nie zaniechają działań.
Optymiści częściej przestrzegają zdrowego trybu życia i  częściej zasięgają porad lekarskich.
Ludzie w średnim wieku , mający przynajmniej jedną osobę , do której mogą zadzwonić w środku nocy i zwierzyć się ze swych kłopotów , cieszą się lepszym zdrowiem niż ludzie nie mający przyjaciół.
Nawet zwykły kontakt towarzyski jest obroną przed chorobą.
Osoby , które w czasie choroby dążą do odosobnienia , są narażone na jej zaawansowanie się.
Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii , co pesymistę , lecz optymista znosi to lepiej.
Dlatego lepiej patrzeć na świat przez różowe okulary i uśmiechać się częściej.
Jednocześnie częściej myśleć , że to co sobie założyliśmy jako cel na pewno się spełni i wtedy mamy 80 % szans , że się spełni.


sobota, 23 lutego 2013

Przyjaźń To Piękne Słowo

Każdy z nas potrzebuje przyjaciela , który :
  • wysłucha ,
  •  pomoże , 
  • pocieszy w trudnej chwili , 
  • pogrozi palcem , gdy trzeba ,
  • ukocha ,
  • ucieszy się z naszej radości.
Zapraszam na piękne cytaty o przyjaźni



 

Bardzo ważne dla nas jest poznanie wielu wartościowych ludzi , ale czasem nie jest to prosta , jak tego dokonać - poznasz dzięki książce Miłosza Karbowskiego
 SZTUKA PRZYCIĄGANIA LUDZI 
zapraszam do czytania :




piątek, 22 lutego 2013

Genialny Umysł Po Sześćdziesiątce

Autorem artykułu jest MEM Pracownia Rozowoju Zdolności Poznawczych

Każdy ma tyle lat, na ile się czuje. A pomaga w tym pogodne nastawienie i jasność umysłu
Jak to osiągnąć? Odmłodzić swój mózg. 
Brzmi tajemniczo? I dobrze! Ludzki mózg – niesamowity organ.
Wciąż do końca nie zbadany, wciąż nie wykorzystywany w pełni i wciąż budzący ogromne zainteresowanie zarówno naukowców, jak i zwykłych ludzi. Badania nad jego budową, rozwojem i pracą w ciągu ludzkiego życia wykazały, że z wiekiem zanikają komórki mózgowe, mózg traci na wadze i kurczy się. A dokładniej dokonuje się degeneracja płatów czołowych. Ale czy wpływa to jakoś na nasze zachowanie czy procesy poznawcze?
Płaty czołowe odpowiadają za nasze świadome zachowanie. Są silnie związane z naszym intelektualnym i emocjonalnym funkcjonowaniem. Badania nad zależnością pomiędzy ich atrofią a zachowaniem człowieka przeprowadził australijski uczony William von Hippel. Na ich podstawie stwierdził, że degeneracja mózgu wywołuje zaburzenia zachowania objawiające się większym konserwatyzmem osób starszych, oschłością emocjonalną, skłonnością do napadów lękowych, huśtawki emocjonalnej oraz niekontrolowanych wybuchów agresji. Ponadto filtry poznawcze, które na co dzień chronią naszą psychikę przed nadmiarem negatywnych wspomnień, z wiekiem działają coraz gorzej, przez co ludzie starsi mają skłonność do popadania w melancholię i narzekania na teraźniejszość, idealizując równocześnie przeszłość.
Sztywność poglądów, wtrącanie się w nie swoje sprawy czy konserwatyzm, które przypisujemy naszym babciom i dziadkom powodowane są zatem niemożnością spełnienia przez płaty czołowe swoich podstawowych funkcji: planowania i kontroli zachowań. A wynika to bezpośrednio z ich zaniku.

Zatrzymać młodość
Jak temu zapobiegać? No cóż czasu nie oszukamy, biologii pokonać też się nie da, ale możemy wykorzystać jej procesy do naszych celów. Wiemy, że mózg jest w stanie regenerować się przekazując czynnym bądź nie wykorzystywanym komórkom zadania tych obumierających. To właśnie dzięki tej zdolności ludzie po udarach mózgu czy wypadkach, w których doszło do jego mechanicznego uszkodzenia, są w stanie powrócić do pełnej sprawności. Wymaga to jednak od nich systematycznej pracy, swoistej rehabilitacji nie tyle dla mięśni ile właśnie dla mózgu.
Co zrobić, aby nasz mózg mógł się regenerować? Odpowiedź wydaje się być prosta. Używać go. Tak jak praca każdego narządu rozszerza jego naczynia krwionośne, przez co polepsza ukrwienie, usprawnia i zapobiega procesom, starzenia się, tak również mózg, jeżeli jest ćwiczony, nie prędko odmówi nam posłuszeństwa. Udowodniono, że osoby, które przez całe życie dbały o swoją kondycję zarówno psychiczną jak i fizyczną łatwiej przystosowują się do zmian, akceptują je, zachowując elastyczność i sprawność umysłu do końca życia. Oczywiście dobrze jest, jeśli za tym idzie zdrowy tryb życia, brak nałogów, zdrowe odżywianie się, ćwiczenia fizyczne.

Gimnastyka mózgu;
Naturalną gimnastyką dla naszego mózgu jest po prostu :
  1. myślenie, 
  2. czytanie, 
  3. analizowanie, 
  4. poznawanie nowych rzeczy, 
  5. uczenie się. 
Aby go usprawnić możemy wykonać także kilka prostych ćwiczeń, które wspomogą pracę obu półkul, poszerza pole widzenia, pozwolą skoncentrować się.Tym, którzy chcieliby spróbować czegoś trudniejszego i ciekawszego polecam żonglowanie. To świetna metoda na rozwinięcie współpracy obu półkul. Ponadto dowiedziono naukowo, że podczas nauki żonglowania zwiększa się objętość mózgu, a konkretnie istoty szarej, w obszarach związanych z magazynowaniem i przetwarzaniem informacji (lewa tylna kora ciemieniowa i okolice środkowo – skroniowe). Dzięki nauce nowej umiejętności w naszym mózgu powstają nowe połączenia, ścieżki, którymi wędrują impulsy. Za tym idzie możliwość wykorzystania ich w innych celach niż jedynie doskonalenie koordynacji ruchowej.

Jeśli już rozruszaliśmy mózgi, możemy przejść do właściwych ćwiczeń, poprawiających nasza koncentrację i pamięć oraz rozwijających twórcze myślenie. Wykonywanie ich wymaga jedynie odrobiny dobrej woli i trochę cierpliwości. Praktyka czyni mistrza, więc jeśli będziemy wytrwali, kolejne ćwiczenia będą przychodziły z łatwością i będziemy zwiększać poziom zaawansowania. Najprostszym sposobem trenowania mózgu są gry logiczne, łamigłówki słowne czy liczbowe (np. krzyżówki, sudoku). Dzięki nim uruchamiamy naszą zdolność kojarzenia. To z kolei bezpośrednio wpływa na pamięć, a dokładniej: ułatwia dostęp do zgromadzonych informacji. Ponadto ćwiczymy w ten sposób uwagę i logiczne myślenie oraz rozwijamy się pod względem językowym.
Gra w szachy jest nie tylko dobrym sposobem na spędzenie czasu z druga osobą, ale także na trenowanie umiejętności skupienia się, analizy sytuacji, a nierzadko działa relaksująco i wymaga od nas cierpliwości.
Warto również poświęcić trochę czasu na wyobraźnię. Nie tylko dlatego, że dzięki niej świat staje się piękniejszy, ale także dlatego, że ma ona ogromny wpływ na naszą percepcję, kojarzenie. Wykorzystujemy ją w mnemotechnikach, mapach myśli. Rozwija kreatywność, co ułatwia rozwiązywanie problemów tych zwykłych, codziennych i tych bardziej złożonych, związanych np. z pracą.

„Odmładzanie umysłu”
Już kilkadziesiąt lat temu naukowcy zalecali rozwiązywanie krzyżówek i szarad matematycznych w celu trenowania umysłu. Wraz z rozwojem technologii dostępne są coraz to ciekawsze metody gimnastykowania mózgu. Od pewnego czasu ogromnym zainteresowaniem cieszą się gry i programy komputerowe, np.: „More brain training from Dr. Kawashima”, „Brain Fitness” czy „Mind Fit”.
Zadania składają się z ćwiczeń matematycznych, językowych i na spostrzegawczość. Wstępny test pozwala określić wiek mózgu i na podstawie wyniku dobrać program odmładzający.
Początkowo podobne programy komputerowe miały służyć głównie poprawie pamięci. Obecnie, ich najnowsze wersje obejmują nawet naukę rysunku, języka obcego czy gry na instrumencie, gdzie poprawne wykonanie utworu na wirtualnej klawiaturze umożliwia wejście na kolejne poziomy zaawansowania.
Jeśli nie przekonują Cię gry komputerowe, spróbuj innych metod. Naukowcy twierdzą, ze istnieją przynajmniej cztery sposoby na ochronę mózgu przed starzeniem się i chorobą:
1. jedzenie świeżych warzyw i owoców – zawarte w nich przeciewutleniacze unieszkodliwiają cząstki atakujące komórki mózgowe,
2. regularne ćwiczenia fizyczne – dzięki aktywności fizycznej poprawia się krążenie krwi i więcej tlenu dostarczane jest do mózgu
3. wykonywanie stanowiących wyzwanie zadań umysłowych – jeśli jakaś czynność zostanie już dobrze opanowana należy wprowadzić utrudnienie bądź zacząć coś nowego (nauka nowego języka, pisanie opowiadań, gra na instrumencie)
4. angażowanie się w inicjatywy społeczne – wymaga to zarówno pracy fizycznej jak i umysłowej, poza tym jest znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu i poznanie nowych ludzi
Fitness umysłu można przeprowadzać na różne sposoby. Ważne, by zacząć.


Warto wymagać od swojego mózgu elastyczności, zmuszać go do ciągłego wysiłku, aby cieszyć się doskonałą kondycją umysłową także w podeszłym wieku. Wymaga to od nas jedynie dobrej woli i systematyczności. Jeżeli brakuje motywacji do samodzielnej pracy, można w grupie rozwijać swoje pasje i poszerzać zainteresowania. Warto też rozejrzeć się za kursami, warsztatami poświęconymi twórczemu myśleniu i poprawie pamięci dla osób starszych.
---

MEM Pracownia Rozwoju Zdolności Poznawczych

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jeżeli chcesz dowiedzieć się , jak :
  1. rozwijać zmysły ,
  2. poznać siłę wyobraźni , 
  3. dowiedzieć , się , że twój umysł jest twórczy ,
  4. rozwijać pamięć i kreatywność , 
  5. poznać sposoby kreatywnego rozwiązywania problemów , to kliknij poniżej 
http://bit.ly/XrHoZ5

czwartek, 21 lutego 2013



Czym jest stres, każdy chyba wie. 

Jednak mimo rosnącej świadomości strategii radzenia sobie
z jego objawami, wciąż zajmuje czołowe miejsce w rankingach przyczyn chorób XXI wieku. 

 

 

Naukowcy po dziś dzień poszukują sposobu na zmniejszenie fizjologicznych skutków napięcia. Przyjrzyjmy się zatem ich najnowszym odkryciom.

 Magiczny długopis

Prawdopodobnie przyszłość przyniesie nam coraz więcej inteligentnych przedmiotów potrafiących interpretować stany fizjologiczne swoich użytkowników. Mamy już zegarki mierzące ciśnienie, odzież wskazującą na temperaturę naszego ciała, a nawet samochody uniemożliwiające agresywną jazdę. Tymczasem Miguel Bruns Alonso wymyślił długopis, który pomaga zwalczyć stres. Pozwala nie tylko zmierzyć poziom stresu osoby, która go trzyma, ale także jak sobie z nim radzić. 
Inspiracją do stworzenia tego gadżetu stały się jego liczne obserwacje studentów, którzy w nerwach często „bawili się długopisem”, żeby odzyskać kontrolę nad sytuacją. Problem polegał na tym, że robili to nieświadomie. Bruns zmienił to, patentując długopis z wbudowanymi czujnikami ruchu i elektromagnesami, które powodują, że robi się on znacznie cięższy, kiedy się nim nerwowo porusza. 
Im gwałtowniejsze i szybsze są to ruchy, tym trudniej obrócić go w palcach.  
Dla zdenerwowanej osoby jest to prosty sygnał, że poziom jej stresu przekroczył dopuszczalną normę.
Świadomość przeżywanego napięcia „zmusza” osobę do zmiany zachowania. Zaczyna więc wykonywać wolniejsze ruchy, co przekłada się na przyjęcie bardziej zrelaksowanej postawy. Potwierdzają to wyniki eksperymentu Brunsa, w którym u osób używających długopisu w sytuacji stresowej odnotowano spadek tętna o 5%. Niestety póki co ten wspaniały gadżet nie trafił jeszcze do sprzedaży.
  
Słodki sposób na stres
Naukowcy mają też wiadomość, która powinna ucieszyć wszystkich czekoladoholików. Zespół pod przewodnictwem Sunil Kochhar odkrył, iż gorzka czekolada wpływa na obniżenie poziomu stresu oraz zapobiega jego pojawianiu się. 
Artykuł, który ukazał się w Journal of Proteome Research, przekonuje, że jedzenie około półtorej kostki gorzkiej czekolady dziennie przez dwa tygodnie znacząco redukuje obecność hormonów stresu we krwi u osób żyjących w ciągłym napięciu. Okazuje się więc, że takie zajadanie czekolady może nam czasem wyjść na dobre. Wszystko dzięki biochemicznym właściwościom czekolady, która odpowiednio dawkowana zmienia korzystnie nasz metabolizm. Eksperci podkreślają więc, że optymalną dawką dla wiecznie zestresowanych, ale zdrowych osób, jest spożywanie 40 gramów ciemnej czekolady dziennie przez okres dwóch tygodni. Do podobnych wyników doszła dr Yvonne Ulrich-Lai asystent profesora Jamesa Hermana z Laboratorium Neurobiologii Stresu. Dowiodła ona, że u szczurów, którym podawano 3 razy dziennie dawkę cukru, poziom stresu znacząco się obniżył. Głównym wskaźnikiem ich lepszej tolerancji na trudne sytuacje było niższe tętno. 
Masz stresującą pracę?
Trzymaj w biurku tabliczkę gorzkiej czekolady.
Tylko nie jedz jej przed ważną rozmową, bo zaschnie Ci
w gardle.


środa, 20 lutego 2013

Zasady Ćwiczeń Dla Seniorów

Podczas ćwiczeń każdy senior musi pamiętać o ?

  •  zindywidualizowaniu treningu, 
  • wybraniu rodzaju, czasu i częstotliwości ćwiczeń (w zależności od chorób i dolegliwości)
  •  stopniowym wydłużaniu i urozmaicaniu ćwiczeń
  •   rozgrzewce
  •  sprawdzaniu swego samopoczucia 
  •  wyborze ćwiczeń możliwie prostych

Choć wielu seniorów narzeka i uważa, że różne choroby uniemożliwiają im wysiłek  w wielu przypadkach nie jest to prawdą. 
Seniorzy cierpiący na nad ciśnienie i choroby serca powinni ćwiczyć i zażywać umiarkowanego ruchu. 
Właśnie dzięki regularnym spacerom, jeździe na rowerze a nawet pływaniu można pokonać wiele dolegliwości i wspomóc serce.

Wszystko zależny od ciśnienia, które w początkowej fazie każdego wysiłku wzrasta, jednakże wraz z regularnymi ćwiczeniami wydolność organizmu poprawia się, krew szybciej dostarczona jest do poszczególnych części ciała i organów, zmniejsza się ryzyko zatorów, poprawia metabolizm, ciśnienie spada, a wraz z nim także obniża się waga. 

Przynajmniej 25/30 minutowy trening dziennie poprawia formę

 i usprawnia organizm starszej osoby.

 Aktywny wypoczynek i sport

 to dla seniora najlepsze lekarstwo

 na problemy  i bolączki  jesieni życia.


poniedziałek, 18 lutego 2013

Ćwiczenia na ból krzyża

Często jest tak , że starsi ludzie wstydzą się swojego ciała i na pewno

 nie będą chodzić na ćwiczenia grupowe

Jednak dolegliwości występują i dobrze byłoby  , gdyby ćwiczyli. 

Dzięki dostępowi do internetu , możliwości nagrań na płytach DVD można  

ćwiczyć w domu.

Nikt nas nie widzi , można ubrać się na sportowo i wykonywać ćwiczenia.

Jedną z dolegliwości jest ból krzyża , który można opanować wykonując ćwiczenia fizyczne.

Wielu informacji dostarczy Ci poradnik w którym znajdziesz wiele cennych informacji w jaki sposób małymi krokami i bez wielkiego wysiłku czy wielkich wyrzeczeń zadbać o zdrowie i cieszyć się nim przez wiele wiele lat

http://bit.ly/ZbdG9A

Gimnastyka ? Dla Seniora ?

Nowy styl życia seniora

Autorem artykułu jest Agnieszka Gorecka

Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii okazuje się jednak, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby.

Polski rynek usług dla seniorów w coraz większym stopniu pozwala na przeżycie drugiej młodości na wiele wyjątkowych sposobów.

Nie chodzi o to, ile ma się lat, ważne jak się starzeje           Ulrich Pramann

W czasach dynamicznie rozwijającego się rynku usług dla seniorów powyższy cytat nabiera szczególnego znaczenia. Inicjatywy podejmowane przed przedsiębiorców sprawiają, że bycie seniorem nabiera nowego, pełnego znaczenia. Poniżej kilka informacji o tym jak korzystając
z dobrodziejstw rynku żyć pełnią życia.

Podróże kształcą, uczą, bawią

Dzięki programowi Europe Senior Tourism, przygotowanemu przez rząd Hiszpanii i autonomiczne rządy Balearów i Andaluzji, osoby w wieku 55- 75 lat mogą korzystać z uroków Półwyspu Iberyjskiego  na preferencyjnych warunkach.  W ramach inicjatywy, wspieranej przez Unię Europejską,  przeznaczone zostało aż 1 mln euro na dofinansowanie wycieczek europejskim seniorom. Podróż do Hiszpanii można odbyć już za 350 euro, korzystając z zakwaterowania w 4 gwiazdkowym hotelu. Dla porównania, wyjazd z biurem podroży, które nie przystąpiło do programu często pociąga za sobą koszty nie mniejsze niż 450-500 euro za tydzień pobytu. Dodatkową atrakcją wyjazdów jest specjalny program, który pozwala seniorom na korzystanie z różnego rodzaju zajęć sportowych, lekcji tańca czy terapii śmiechem.
Bogata oferta biur podróży pozwala także na korzystanie z wycieczek krajowych.
Dla zainteresowanych poznawaniem bliższych i dalszych zakątków Polski przygotowane zostały również i takie oferty. Popularne miejscowości nadmorskie jak Międzyzdroje, Pobierowo, Darłowo czy górskie klimaty w Karpaczu albo Wiśle, dają seniorom wiele okazji do podróży. Obok wyjazdów turnusowych organizowane są również tzw. wycieczki objazdowe, trwające od jednego do kilkunastu Biura podróży dbają o to aby w ramach takich wyjazdów seniorzy mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich programów oraz niższej niż w pozostałych przypadkach ceny.

Równie popularna jak oferty biur podróży staje się samoorganizacja seniorów, którzy w ramach zakładanych stowarzyszeń, tzw. klubów seniora, organizują wycieczki dla członków grup.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów przygotowuje wycieczki nawet kilkunastodniowe już od 40 zł za dzień. Atrakcyjną ofertę wyjazdów dla seniorów znaleźć można także na stronach internetowych poszczególnych klubów.

Doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu są również sanatoria. Położone w ciekawych miejscach jak Duszniki Zdrój czy Jastarnia, oprócz swoich funkcji leczniczych czy rehabilitacyjnych  pełnią również rolę ośrodków wypoczynkowych. W ramach turnusów seniorzy korzystać mogą w wielu przypadkach z ciekawej oferty programowej jak zajęcia na basenie, spacery czy wyprawy rowerowe. Dodatkowym atutem wyjazdów sanatoryjnych jest możliwość otrzymania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Anima sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch

Dostosowana do każdej pory roku, uwzględniająca zawartość portfela prawie każdego seniora, oferta sportowa sprawia, że każdy znajdzie dyscyplinę dla siebie. Aktywność fizyczna to nie tylko droga do zdrowego trybu życia ale również doskonała okazja do poznania nowych osób i dzielenia się pasją.
Coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej w naszym kraju staje się sport rodem ze Skandynawii, który nie wymaga jednak obecności śniegu. Mowa bowiem o Nordic Walkingu, tak zwanego marszu z kijkami. Wymyślona w Finlandii w latach 20 XX wieku forma relaksu 
i spędzania wolnego czasu zdobywa coraz więcej zwolenników także w Polsce.

Nordic Walking jest najlepszą formą rekreacji dla seniorów. 

Z uprawianiem Nordic Walkingu nie wiążą się żadne przeciwwskazania- mówi Marta Grala, fizjoterapeutka. 

W czasie marszu pracują wszystkie mięśnie, wzmacnia się układ krążenia, oddechowy i nerwowy. Dodatkowo przez cały czas jest się asekurowanym przez kijki- argumentuje Grala.
W parze ze sportowym i zdrowotnym aspektem Nordic Walkingu idzie również element towarzyski. Długie, nie obciążające stawów spacery, to także doskonała okazja do równie długich rozmów czy wymieniania się plotkami. Złośliwi nazywają ten sport „plotki walking”. Taką informacje powinno się odbierać raczej jako atut takich spacerów, których nie daje ani bieganie ani jazda rowerze.Seniorzy mogą liczyć także na promocje w szkółkach Nordic Walking gwarantujące im 10% rabatu. Ceny zaczynają się nawet od 12 zł za trening. Kijki można zakupić już za 30- 40 PLN. Jeśli jednak warunki finansowe nie pozwalają komuś na korzystanie z profesjonalnych treningów można dołączyć do grup prowadzonych przez studentów z AWFu. W tym wypadku wymagane są jedynie kijki .

A jeśli pogoda nie sprzyja? Skorzystać można z fitness

Takie usługi to już codzienność. Centra fitness prześcigają się w wymyślaniu nowych programów dostosowanych dla seniorów, zarówno pod względem wieku, potrzeb jak i występujących schorzeń. Jak widać, sport ten nie jest  adresowany tylko dla ludzi młodych.
Fitness to prosty sposób na relaks. Regularne ćwiczenia i odpowiedni trening pozwalają  na opóźnienie występujących oznak starzenia się.  Zajęcia fitness, raz w tygodniu można rozpocząć w profesjonalnym centrum już od 20-30 zł za miesiąc.

Doskonałym zajęciem dla osób, które obawiają się nadmiernego zmęczenia, ale jednak chcą być aktywne fizycznie jest aqua fitness. Zajęcia łączące w sobie elementy pływania i gimnastyki pozwalają utrzymać dobrą kondycję oraz wzmocnić odporność organizmu.

Z kolei wykonywanie przygotowanych ćwiczeń w basenach sprawia, że organizm męczy się wolniej, a mięśnie są bardziej rozluźnione.  Jednym słowem sanus per agua- zdrowie przez wodę.

Na rynku sportów dla seniorów w pełni sprawdza się dość kolokwialne, lecz popularne stwierdzenie „do wyboru do koloru”. Do wyżej wymienionych form aktywności fizycznej dodać można wiele innych możliwość spędzania czasu, które cieszą się powodzeniem wśród seniorów, jak narty, rowery czy zwykły spacer.

    Radosław Zarzeczny

Artykuł pochodzi z serwisu

<a href="http://artelis.pl/artykuly/17268/nowy-styl-zycia-seniora">www.Artelis.pl</a>

 Spacer przeciwko demencji

Amerykańscy naukowcy potwierdzili dobroczynny wpływ spacerów na zdrowie osób w podeszłym wieku. Dzięki regularnym spacerom, nie tylko ich ciało, ale także mózg dłużej zachowywał funkcje poznawcze, kojarzenia i zapamiętywania.
Wśród najczęściej pojawiających się problemów osób starszych są są bóle stawów, pogarszający wzrok, słabe kości, zaniki pamięci i szybka utrata masy mięśni owej. Tymczasem już 15 minut dziennie, jak zapewniają naukowcy z Tajwanu, jest w stanie przedłużyć nasze życie nawet o trzy lata.

A oto ćwiczenia przeciw bólom kręgosłupa


 

 Jeśli nawet niewielkie ilości aktywności fizycznej mogą zwiększyć naszą długowieczność,warto zacząć ćwiczyć już dziś!

 














niedziela, 17 lutego 2013

Co Powinna Jeść Osoba Starsza

My dzieci - bardzo lubimy przychodzić na niezdrowe obiady do naszych rodziców - kluski na parze , sosik wołowy , kapusta zasmażana lub schabowy z kapustą.
Trudno  rodzicom wytłumaczyć , że to niezdrowe . Ale bardzo smaczne.
Dlatego powinniśmy zapoznać ich z kursem Jak być zdrowszym i piękniejszym  - uczącym zasad zdrowego odżywiania
kliknij tutaj http://bit.ly/Z7xPgQ
Kurs ten na pewno pomoże zapoznać się z nowymi pomysłami żywieniowymi , które można wprowadzać w życie , gdy się jest na emeryturze i ma się więcej czasu.
W wieku 60 lat trudno zmieniać nawyki żywieniowe , ale zawsze warto spróbować .
W nowe przepisy możemy zaopatrzyć się czytając kolorowe tygodniki , a także poznając nowe przepisy na obiad z kurczakiem  http://bit.ly/W38Ad5.
Możemy z mamą zrobić konkurs na smaczniejszy zdrowy obiad .
Zapraszam serdecznie do zdobycia nowej wiedzy.
 Gdy osoba zaczyna się starzeć, zwłaszcza gdy dochodzi do podeszłego wieku, apetyt zaczyna maleć wraz ze wzrostem lat. Więc gdy jesteś starszy nie dostarczasz odpowiedniej ilości pożywienia, które może Ci pomóc np. chronić się przed chorobą. W wielu przypadkach to właśnie niewłaściwa dieta na starość jest przyczyną różnych chorób „wieku starszego".
Osoba, która jadła tłuste jedzenie przez całe życie, ma bardzo wysokie ryzyko na zawał serca lub wylew. Osoba, która piła duże ilości alkoholu w ciągu życia, może mieć problemy z wątrobą, trzustką, nerkami nie wspominając już o raku.

Ważne jest, aby w młodym wieku jeść dużo warzyw, owoców i oczywiście mięsa.
Po przeprowadzeniu badań okazało się, że ludzie, którzy pozostali na diecie opartej na warzywach, mięsie oraz unikają alkoholu i papierosów żyją dłużej, dłużej i zdrowiej.

Gdy organizm się starzeje nie potrzebuje jedzenia w takich ilościach jak w wieku młodzieńczym. Metabolizm zwalnia i nie potrzeba tylu kalorii co kiedyś, aby organizm funkcjonował. Ale są pewne witaminy i minerały, których na starość potrzebujemy więcej.
Minerały i witaminy takie jak:
wapń - starszy organizm potrzebuje go więcej, aby uchronić się przed osteoporozą i utrzymać zdrowe kości,
witamina D - pomaga we wchłanianiu wapnia.
Cynk jest potrzebny do walki z chorobami, ponieważ system obronny organizmu z wiekiem również się pogarsza.
Ważny jest również błonnik - mięsnie żołądka z wiekiem robią się słabsze, potrzeba dodatkowej ochrony przeciw zaparciom.

Im osoba starsza, tym bardziej musi modyfikować dietę, aby zapewnić organizmowi „bezpieczeństwo". Kilka ważniejszych wskazówek dla osób starszych: osoba taka powinna jeść przynajmniej 6 posiłków dziennie w tym produkty zbożowe, chleb, suszoną fasolkę, pomidory, makaron. Organizm potrzebuje również przynajmniej 6 posiłków z owocami i warzywami tak jak-świeże owoce, brokuły, kapusta, jagody. Wszystko to jest świetnym źródłem witaminy C i A, co pomoże w utrzymaniu układu odpornościowego w dobrym stanie, a rezultatem tego jest lepsza ochrona przed infekcjami, chorobami. Żywność bogata w białko powinna jeść jedzona w dwóch posiłkach dziennie - chuda wołowina, kurczak, jajka to sugerowane produkty. Dodatkowo produkty mleczne, nabiał są konieczne, aby zachować stabilność kości.

sobota, 16 lutego 2013

10 Przykazań Picia Wody

1. Woda to jedyny napój nie zawierający ani jednej kalorii czyli po prostu jest ich 0.

2. Bardzo szybko gasi pragnienie.

3. Pita przed posiłkiem zmniejsza apetyt.

4. Pita w czasie ćwiczeń wspomaga spalanie kalorii.

5. Oczyszcza ciało, cerę i włosy.

6. Przegotowana woda usuwa z organizmu różne toksyny.

7. Zimna woda szybko zbija wysoką temperaturę.

8. Nadaje sylwetce szczupłości.

9. Im więcej wody pijesz tym bardziej jesteś zdrowa.

10. Przy piciu wody będziesz łagodniej odczuwała upały.Tak więc pijmy wody jak najwięcej, zamiast coli, soków czy innych napojów zawierających pełno kalorii wybierajmy wodę! Dzięki niej zachowamy dłużej młodzieńczy wygląd a cera wyda się bardziej wypoczęta.

źródło: onet.pl

piątek, 15 lutego 2013

Jaką wodę wybrać ?

Trudno w starszych ludziach wykorzenić nawyk picia herbaty , kawy , mleka ,
a zastąpić go piciem wody.
Tym bardziej , że młodzi też wolą napoje gazowane , soki owocowe i różnego rodzaju nektary ,
a nie wodę mineralną .
Dlatego też trzeba dla starszych wybrać takie rodzaje wody , które zawierają odpowiednie ilości
pierwiastków i soli mineralnych.

Woda mineralna, źródlana, stołowa – różnice

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, z dnia 31 marca 2011 roku oraz normami obowiązującym w Unii Europejskiej wody butelkowane możemy podzielić na :
  • naturalne wody mineralne,
  • źródlane
  • stołowe (powstałe w wyniku zmieszania mineralnych ze źródlanymi)
  • wod lecznicze, które mogą  być spożywane jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
    Wyróżniamy także wody :
  • nasycone dwutlenkiem węgla czyli gazowane
  • niegazowane. 

Stopień mineralizacji kluczem do wyboru wody

Naturalne wody mineralne ze względu na stopień mineralizacji dzielą się  na :
  • nisko- (do 500 mg/l),
  •  średnio- (500-1500 mg/l) 
  •  wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l). 
W wodach źródlanych mineralizacja jest znacznie niższa, przez co nie dostarczają one odpowiedniej ilości niezbędnych pierwiastków i mają znikome właściwości zdrowotne.
Zdaniem niektórych ekspertów przyczyniają się wręcz do wypłukiwania pewnych elektrolitów z organizmu.
Nie oznacza to jednak, że wody wysokozmineralizowane są najbardziej zalecane.
Zbyt wysoki poziom niektórych minerałów może spowodować ich akumulację w narządach, np. w wątrobie lub nerkach. Ten rodzaj wód przeznaczony jest np. dla osób czynnie uprawiających sport lub pracujących fizycznie. 
Dzieciom polecałabym wody niskozmineralizowane, a osobom dorosłym średniozmienralizowane 
ze względu na optymalną ilość cennych pierwiastków – radzi Zofia Urbańczyk, dietetyk firmy Naturhouse.
 Osoby starsze powinny wybierać butelki, na jakich oznaczono dużą ilość jonów wapnia.

czwartek, 14 lutego 2013

Rodzaje Wody Dla Osób Starszych

Starsi mają inne nawyki dotyczące picia napojów niż my młodsi. Dla nich doskonałymi napojami są herbata , kompoty , kawa. 

Niezbyt chętnie piją soki owocowe , herbaty owocowe , herbaty zielone i czerwone.

Trudno dorosłym wytłumaczyć , że wodę należy pić również zimą.

 Rozdrażnienie, zmęczenie, ból głowy, gorsza koncentracja i zwiększona podatność na infekcje to dolegliwości, które często towarzyszą nam głównie jesienią i zimą. Przyczyn złego samopoczucia najczęściej szukamy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, tymczasem powodować je może odwodnienie.

Badania naukowe potwierdzają , iż ludzie starsi najczęściej narażeni są na odwodnienie.

  Kiedy nie chce się pić

Gospodarka wodna organizmu seniora działa na zupełnie innych zasadach niż w przypadku ludzi młodych. Proces starzenia wpływa wprawdzie na ilość płynu komórkowego, ale nie zmniejsza zapotrzebowania na wodę. Bodźce wysyłane przez krew do mózgu nie są przetwarzane wystarczająco szybko przez ośrodek pragnienia, przez co potrzeba sięgnięcia po szklankę wody pojawia się ze znacznym opóźnieniem albo nie pojawia się wcale...

W konsekwencji osoby starsze przyjmują zaledwie pół litra płynów dziennie, co stanowi jedną trzecią prawdziwego zapotrzebowania organizmu, podczas gdy osoba młoda - co najmniej 1,5 litra. - Seniorzy najchętniej piją kawę lub herbatę – maksymalnie 2-3 razy dziennie. To zdecydowanie zbyt mała ilość płynów. Opiekunki powinny mieć tego świadomość i przypominać swoim podopiecznym, że muszą pić więcej wody mówi pani Żaneta Kondracka, opiekunka z firmy Promedica24, która od lat zajmuje się opieką nad osobami starszymi w Niemczech.

Objawy odwodnienia

W organizmie seniora woda powinna stanowić 40 proc. ciężaru ciała. Bardzo istotne jest monitorowanie stanu pacjenta, bowiem u starszych osób proces odwodnienia następuje bardzo gwałtownie. Już ubytek 4 proc. masy ciała może prowadzić do groźnych powikłań – z przyspieszeniem akcji serca i omdleniami włącznie.

- Pierwsze objawy silnego odwodnienia organizmu widać już na pierwszy rzut oka.  Suche i popękane usta, mało elastyczna skóra, zapadnięte oczy... Częstym skutkiem utraty zbyt dużej ilości wody jest również gorączka, gwałtowne zmiany w odczuwaniu ciepła i zimna, zawroty głowy, a także apatia - wylicza Żaneta Kondracka z Promedica24.

Brak uczucia pragnienia oraz chroniczne objawy odwodnienia mogą też doprowadzić do starczej niedoczynności nerek. Aby działać sprawnie i wydolnie organ ten potrzebuje stałej aktywności i wody. Jeśli układ zatrzyma się nawet na krótki czas, wówczas może przestać działać prawidłowo, a do krwi zacznie dostawać się mocznik i kreatynina, która może spowodować silne zatrucie.

Odwodnienie prowadzi też do zagęszczenia krwi. To z kolei zwiększa ryzyko występowania zakrzepów i bardzo niebezpiecznych zatorów płucnych.


Pijemy na zapas

Opieka nad seniorem to w dużej mierze obserwacja jego organizmu, który w pewnym wieku zapomina o pragnieniu spożywania płynów. - Dlatego moim zadaniem jest wyrobienie u podopiecznego nawyku sięgania po szklankę wody, nawet wtedy jeśli nie odczuwa on pragnienia. Nie jest to łatwe, bo osobom starszym często trudno zmienić tryb życia i przyzwyczajenia. Wobec moich podopiecznych stosuję taktykę opartą na wyobraźni. Mają postawić się w sytuacji osoby niezwykle spragnionej, znajdującej się np. na pustyni, dla której szklanka wody to wielkie dobrodziejstwo – mówi pani Żaneta z firmy Promedica24.


Ochota na szklankę wody, zanika nagle - w przypadku choroby - lub powoli i niezauważalnie, wraz z wiekiem. Troska o właściwą gospodarkę wodną w organizmie seniora może być sposobem na uniknięcie wielu groźnych powikłań i chorób. Warto więc zwrócić na to uwagę.

NAJWAŻNIEJSZE OBJAWY ODWODNIENIA ORGANIZMU:
  • nudności,

  •  zaparcia,

  • zapadnięte oczy, 

  • suchość w ustach tachykardia, 

  • przyspieszony oddech, 

  • podwyższenie temperatury ciała,

  • skurcze i bóle mięśniowe,

  • zaburzenia widzenia, 

  • utrzymujący się przez dłuższy czas ból głowy, 

  • utrata elastyczności skóry, 

  • zmniejszona potliwość." za http://www.promedica24.pl

Dlatego to od nas młodszych zależy , by starsi pili więcej wody.

wtorek, 12 lutego 2013

Opiekunki Do Osób Starszych

Ludzie codziennie pracujący potrzebują zazwyczaj opieki do mamy lub taty.

I tu zaczyna się problem.
Często nasz stary rodzic potrzebuje tylko osoby , by go pilnowała , podała obiad i leki.
Byśmy my mogli spokojnie pracować .
Najczęściej potrzebujemy opiekunki na 5 - 10 godzin dziennie.
I tu zaczynają się schody - bo to opiekunki decydują o tym , ile będą pracować.

W moim przypadku opiekunka miała tylko kilka zadań

 - podać mamie śniadanie i leki , obrać ziemniaki i podać mamie obiad. Surówka i mięso było ugotowane , trzeba było tylko to podgrzać.
Niby praca żadna , a jednak znaleźć opiekunkę jest bardzo trudno.
Umawiałam się z kilkoma paniami , które miały różne wymagania .
Ogólnie chętnie godziły się na pracę u nas.
Ta praca to przede wszystkim pilnowanie mamy , jak dziecka - by się nie przewróciła , zaprowadzenie jej do ubikacji i przyprowadzenie z niej.
Ale jednej z opiekunek nie pasowały godziny pracy - od 9 do 17 , inna bała się mamy , a jeszcze inna nie dzwoniąc wcześniej i nie uprzedzając - opuściła nas bez słowa.
Ceny opieki wahały się  od 5 -ciu do 10-ciu zł za godzinę i niestety przerastały nasze możliwości finansowe.
To trwało pół roku , aż wreszcie znalazła się osoba bliska , która nie pracowała i mogła zająć się babcią.

I zazwyczaj bywa tak , że najlepszą opiekę zapewnia człowiek z rodziny.


sobota, 9 lutego 2013

Czy Umiesz Przeprosić ?

Autorem artykułu jest Mirosława Bartoszewska

Kontakty seniorów z dorosłymi dziećmi czasem bywają trudne i nieprzyjemne dla obu stron.

Seniorzy, którzy chcą poprawić stosunki w rodzinie, sami muszą wziąć sprawy w swoje ręce
i wykazać się dobrą wolą, taktem i cierpliwością.

Twoje dorosłe dzieci już się usamodzielniły.
Rzadko się spotykacie i czujesz, że zupełnie  nie zabiegają o kontakty  z tobą,
czujesz, że o ciebie nie dbają.  Dzwonisz do nich z pretensjami.
Skarżysz się na nie do sąsiadów.
I nic się na lepsze nie zmienia, a tobie jest co raz bardziej przykro.
Zacznij przypominać sobie, jak doszło do tego, że twoje dorosłe dzieci teraz ciebie unikają.

Kiedy przestaliście rozmawiać ? może nigdy nie rozmawialiście, tylko kazałeś im słuchać, co ty masz do powiedzenia? 

Co ma dać to rozmyślanie o zdarzeniach przeszłych, które nigdy nie powrócą?
Uznaj przed sobą, że czasem lub często byłeś zmęczony obecnością hałasujących dzieci,
  • że nie wiedziałeś, gdzie się przed nimi schować, bo w domu były tylko dwa pomieszczenia.     Pewnie im też było ciasno, tak jak i tobie. 
  • Może chciały twojego zainteresowania, wsparcia, przytulenia.
  • Nie miałeś czasu, nie miałeś siły, nie miałeś ochoty. 
  • Nie pamiętasz, żeby ktoś ciebie kiedyś przytulał, albo pocieszał.  
  • Ty tego nie umiałeś robić. 
  • Nie umiałeś załatwić wielu innych spraw,  
  • np. zamienić swojego miejsca pracy na lepiej płatne, 
  • zamienić małego mieszkania na większe.   
  • Nie umiałeś też pochwalić osiągnięć swoich dzieci przed swoimi rodzicami.                                  
  • Przyznaj, że lekceważyłeś te osiągnięcia. 
  • Co to były za osiągnięcia!? 
  • Syn przeszedł do następnej klasy – to był jego obowiązek. 
  • Córka śpiewała z chórem  na powitanie papieża – miała dobry głos – to śpiewała. 
  • Poza tym, nie miałeś   czasu być na tym występie, tak jak nie byłeś na meczu, w którym twój syn bronił bramki w meczu reprezentacji szkoły   w rozgrywkach wojewódzkich.

Teraz sprecyzuj sam przed sobą, czego obecnie oczekujesz od dzieci? 

  1. Po co chcesz się z nimi widywać? 
  2. Czy chcesz pomocy na co dzień, czy kurtuazyjnych wizyt z uśmiechami?
  3. To wszystko jest możliwe. 
  4. Musisz tylko postanowić, co sam możesz zmienić w obecnej sytuacji. 
  5. Zadzwoń pierwszy i zapytaj o zdrowie i wolny czas.
  6. Poproś, żeby cię na krótko odwiedzili i spróbujcie ustalić termin. 
  7. Okazuj radość, kiedy wizyta dojdzie do skutku – nie wypytuj o ich kłopoty i nie opowiadaj o swoich. Pokaż, że cieszysz się chwilą spotkania. 
  8. Może będą one powtarzać się częściej?  
  9. Może będzie okazja, że przeprosisz dorosłe dzieci za swoje zachowanie, kiedy one były małe, a ty nie umiałeś  okazać  im serca?             
  10. Jeżeli chcesz spotykać się ze swoimi dorosłymi dziećmi, to zostań teraz ich przyjacielem – dyskretnym i wiernym. 

Dużo pracy przed tobą. 

Zapraszam do obejrzenia kursu  , dzięki któremu :

  •  podniesiesz jakość swojego życia ,

    •  poprawiają się Twoje relacje z bliskimi,  

      dlatego, że Ty umiesz rozmawiać efektywnie, bez niepotrzebnego stresu i nerwów

       http://bit.ly/YyfK9s

Zrób listę, czego kiedyś nie umiałeś powiedzieć, albo dostrzec i teraz ucz się tego intensywnie. Efekty zobaczysz niedługo.

 


Artykuł pochodzi z serwisu
http://artelis.pl/artykuly/13780/czy-umiesz-przeprosic">www.Artelis.pl
  • Blogger news