RSS
Facebook
Twitter

niedziela, 2 czerwca 2013

Dlaczego boimy się starości?

– Konieczna jest zmiana sposobu myślenia zarówno wśród osób młodych, ale także ludzi starszych. Seniorzy, którzy chcą być inaczej postrzegani, powinni pozostać otwarci na zmiany i dbać o swój nieustanny rozwój.
Takie nastawienie daje pole do wzajemnej współpracy międzypokoleniowej, wymiany poglądów, wiedzy oraz doświadczeń – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec.
Obecnie funkcjonuje coraz więcej ośrodków zajmujących się uaktywnianiem starszego pokolenia. Coraz bardziej popularne stają się również „uniwersytety trzeciego wieku” oraz kluby sportowe dla seniorów.
Specjaliści twierdzą, że kluczem do zmiany postaw i wizerunku seniorów jest pozytywne nastawienie i odwaga, która pozwoli im oderwać się od telewizora, wyjść z domu i spróbować aktywnie i z uśmiechem przeżywać czas na emeryturze.
Istotne jest również wsparcie najbliższych, zachęcanie i mobilizowanie starszych członków rodziny do aktywności i dalszego rozwoju.
W dążeniu do zmiany postrzegania starości i osób starszych niezbędna jest konsekwentna walka
z negatywnymi stereotypami oraz dyskryminacją seniorów zarówno na polu zawodowym, jak
i prywatnym.
Już teraz zauważalne są zmiany na poziomie języka.
Przykładem może być słowo „senior”, które dawniej odnosiło się do najstarszej osoby w rodzinie, a obecnie powszechne jest określanie nim osób starszych w ogóle. Niezwykle ważne jest także pozytywne nastawienie, które nie tylko poprawia samopoczucie, ale wpływa również na postrzeganie starszych ludzi przez otoczenie i minimalizuje obawy młodego pokolenia związane ze starością.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

  • Blogger news